Re:Play förvandlar träspill till skaparglädje

Tre personer med varselkläder och orange hjälmar. Pontus Albinzon och Stefanos Papamichailidis från företaget Re:Play besökte SSAB tillsammans med Ulrika Ebenhard, affärscoach på Dalarna Science Park.

Överblivet trämaterial från stålindustrin kan få nytt liv i förskolans kreativa lärmiljöer. Det låter oväntat, men just den typen av möten vill Dalarna Science Park skapa genom initiativet Cirkulära Industriacceleratorn. Här matchas etablerad industri med innovativa företag som ser möjligheter där andra ser restmaterial.

Ett aktuellt exempel är det nyligen påbörjade samarbetet mellan SSAB i Borlänge och det småländska företaget Re:Play. Nyligen besökte de SSAB för att undersöka hur träspill från emballage skulle kunna användas som råvara i företagets pedagogiska produkter för förskolor.

– För oss handlar det inte bara om att återbruka material. Vi vill visa att resurser kan få ett nytt liv och samtidigt skapa miljöer där barn lär sig att värde kan uppstå på nya sätt. Cirkulärt tänkande blir inte bara något vi pratar om, det blir något nästa generation får uppleva och utforska varje dag. säger Stefanos Papamichailidis från Re:Play.

Ett restmaterial med ny potential

När SSAB levererar stora stålplåtar använder de egentillverkade träpallar i olika längder och dimensioner som emballage för att skydda materialet under transport. Vid tillverkningen uppstår överblivet virke av hög kvalitet som aldrig kommit kontakt med själva stålet. Idag är träspillet en restprodukt som inte tas tillvara, men kan alltså nu få ett helt nytt värde genom företaget Re:Play.

– Det är precis sådana här möten vi vill skapa. Små innovativa företag får möjlighet att träffa stora industriföretag och tillsammans hitta nya sätt att ta vara på resurser som annars riskerar att gå förlorade. Det är så nya affärer och cirkulära värdekedjor kan växa fram, säger Carolina Friberg, projektledare vid Dalarna Science Park.

Från industrispill till kreativ lek

Re:Play utvecklar lek- och lärmaterial av rest- och spillmaterial från olika industrier. Genom att ge materialen nya användningsområden bidrar Re:Play till minskat avfall, bättre resursutnyttjande och nya affärsmöjligheter. Företagets idé bygger även på att barn får utforska, skapa och lära med produkter som berättar en historia om resurser, kreativitet och cirkulär ekonomi. För att säkerställa att materialen är lämpliga för användning i förskolor gör Re:Play noggranna kvalitetsbedömningar.

– Vi utgår bland annat från EU kemikalielagstiftning REACH, rekommendationerna från Giftfri Förskola och samarbetar vid behov med extern expertis för fördjupade analyser. Målet är att materialen ska vara både säkra och hållbara.

En accelerator för nya affärer

Även om någon färdig affär ännu inte riktigt är på plats har mötet mellan SSAB och Re:Play skapat en viktig grund för fortsatt utveckling. Under hösten fortsätter arbetet med att undersöka hur materialflödet kan fungera både praktiskt och affärsmässigt.

Det illustrerar också syftet med Cirkulära Industriacceleratorn. Genom att koppla samman industrins restströmmar med startups och tillväxtföretag som har nya idéer skapas möjligheter som sällan uppstår i traditionella affärsrelationer.

För industrin kan restmaterial bli en ny resurs. För innovativa företag kan det bli en ny råvara. Och tillsammans kan de utveckla produkter, affärsmodeller och värdekedjor som stärker både konkurrenskraften och den cirkulära omställningen.

Nya perspektiv skapar framtidens lösningar

Besöket i Dalarna handlade också om att bygga relationer för framtiden. Re:Play träffade flera företag och aktörer i regionen för att utforska nya samarbeten.

Kanske blir det överblivna trämaterialet från SSAB en del av framtidens kreativa lärmiljöer. Men oavsett hur den här matchningen utvecklas visar den på något större: att cirkulär omställning börjar när företag med olika perspektiv möts och tillsammans upptäcker värdet i resurser som tidigare inte tagits till vara.

Cirkulära Industriacceleratorns mål är enkelt – att fler restströmmar ska bli värdefulla resurser istället för avfall.