Tillbaka i framtiden med insikter från Almedalen

Fyra personer på en gata.

Efter några ljumma år var det härligt att se Almedalsveckan återigen visa sin fulla potential. Visby kokade av idéer och oväntade möten, samtidigt som fokus låg fast på samtidens stora utmaningar. Björn Ulvaeus öppnade veckan med ett kraftfullt brandtal om vikten av demokrati. Han avslutade med orden: ”Vi måste våga tala medan vi ännu kan, och vi måste försvara friheten medan vi ännu har den.” Veckan bevisade att Almedalen fortfarande spelar en avgörande roll som mötesplats för Sveriges framtid.

Försvar + innovation = framtidens beredskap

Försvarsfrågorna var ett väldigt närvarande tema, men med en ny dimension. Jag lyssnade till försvarsminister Pål Jonson, som beskrev hur Sveriges styrka ligger i innovation snarare än volym: ”Vi måste vara duktigare.” Han beskrev hur totalförsvaret inrymmer militära resurser, civilsamhälle, företag och innovation. Han menade att vi måste hämta kunskap från Ukraina, där små men smarta lösningar blir avgörande för framgång. Att bygga ett motståndskraftigt samhälle kräver innovation, samverkan och lokala ekosystem där idéer kan omsättas till konkreta lösningar. Det handlar ytterst om resiliens, vår förmåga att anpassa oss, stå emot och återhämta oss snabbt i kris.

Samverkan som grund för framtiden

Utöver försvarsministerns budskap blev det tydligt, även i vårt eget seminarium Dalarna Talks och det rundabordssamtal om cirkularitet vi höll, samt i paneler vi deltog i om allt från matens framtid till kompetensförsörjning, att framtidens svar måste formas i samspel. Ett ekosystem där science parks, akademi och näringsliv samverkar. Försvarsministern pratade om hur de stora företagen måste öppna upp för de mindre som är mer snabbrörliga och sitter på nya idéer, likväl som akademins idéer behöver hjälp att omsättas till praktisk nytta. Och den intermediär som kan finnas i kittet är vi som Science Park.

Tillväxt som trygghetsfaktor

Tillväxt var ett återkommande ord. Det krävs för att bygga det hållbara samhälle vi vill leva i. För att lyckas krävs färre hinder och bättre förutsättningar för företag att växa. Kristina Alvendal, en av regeringens industrisamordnare som deltog i Dalarna Talks, uttryckte att hon önskade att Sveriges myndigheter var lika modiga som till exempel Hitachi Energy, som vågar tacka till nya affärer trots att man inte vet om infrastrukturfrågorna är lösta för transporterna från Ludvika ut i världen. Se inspelningen av Dalarna Talks här:

På temat tillväxt är det också glädjande att Nyföretagarcentrums Nyföretagarbarometer visar att Dalarna har landets största ökning av nystartade företag, och att Svenskt Näringslivs Företagarpanel visar att våra företag i Dalarna är mest framtidsoptimistiska i hela landet. Kanske är det inte en slump, utan ett resultat av den tillväxt vi ser i Dalarna samt ett mindset av det lösningsorienterade klimatet vi har i vårt län.

Ett Dalarna som säger JA

Något vi enades om under Dalarna Talks i Almedalen är att vi i Dalarna säger JA. Vi är modiga, lösningsorienterade och beredda att bidra till Sveriges utveckling. För Dalarna är framtiden.

Läs våra nyhetsbrev och prenumerera!

Här hittar du även vårt arkiv med tidigare utgåvor från Dalarna Science Park.